Purutunne silmas ja pisaraid on ülearu

17. juuli 2018

Arvutiekraani külge klammerdumine, konditsioneeri või keskküttega toas viibimine ja ka kliimasüsteemiga autos sõitmine – kõik loovad kuiva silma sündroomi tekkeks soodsa pinnase. Ka tuulise ilmaga vesistavad silmad on paradoksaalsel kombel hoopis vihje, et tegemist võib olla kuiva silmaga.

Ida-Tallinna Keskhaigla Silmakliiniku silmaarst Pille Tein selgitas, et ekraani jälgimisel silmade pilgutamine väheneb, silmade niisutamine jääb kesiseks ja sarvkesta pind võib muutuda uduseks. „Õues olles kuivad silmad tuule käes kuivavad veelgi ja tekib iseeneselik pisaravool,“ lisas dr Tein.

Kuiva silma sündroom tekib siis, kui pisarate hulk ja koostis või pisaranäärme funktsioon pole piisav ja põhjustab silma pinnale ebastabiilse pisarakile tekkimist.

Silma katab kolmest komponendist koosnev pisarakile: silmale kõige lähemal on limakiht, mis täidab määrdefunktsiooni. Seejärel tuleb vesivedelik ning kõige pindmine kiht on lipiid ehk õlikiht, mis takistab pisarakihi aurustumist.

„Kui mõni pisarakile komponentidest ei ole täisväärtuslik või pisarate tootmine on puudulik, siis silma pind ei ole piisavalt niisutatud ja inimesel tekivadki kuiva silma sümptomid,“ selgitas silmaarst.

Kuiva silma korral tekib häire pisaranäärmetes, silmapinnas, laugudes ja närvilõpmetest koosnevas süsteemis. Selle üksuse kõik komponendid on tähtsad, et tagada õige pisarate koostis ja funktsioon.

„Pisarad peavad niisutama ja toitma silma pinda, pakkuma mikroobidevastast kaitset ja säilitama sarvkesta läbipaistvuse ning tagama kvaliteetse kujutise võrkkestale tekkimise,“ rääkis dr Pille Tein.

Kuiv silm võib olla tingitud ka silmalaugude rasunäärmete häirest või lauservade põletikust.

Probleem tekitab probleemi

Kuiva silma haigetel esineb tihedamini silmapõletikku, nägevusteravus võib kõikuda või esineda udusust silme ees, mis pilgutades võib kaduda.

„Pisarakile komponentide nihete korral väheneb selle stabiilsus ning pisarakile ei suuda täita oma funktsiooni. Selle tulemusena võib kujuneda silma pinnale kerge põletik,“ selgitas dr Pille Tein.

Alguses võib põletikulise ärrituse tagajärjeks olla reflektoorselt suurenenud pisaratevool.

„Sel hetkel kaebavad patsiendid, et silmad jooksevad pidevalt vett ja kipitavad. Et tegemist on „kuiva silmaga“, on paljudele raskesti mõistetav ning silmaarsti ja apteekri soovitus kasutada silmapinna niisutajaid, tekitab tuska ja vastumeelsust, justkui tuleks vett silma juurde lisada,“ rääkis silmaarst.

Tegelikkuses aitavad silmapinna niisutajad dr Teini sõnul põletikuahelat murda ja suuremat silmapõletikku vältida.

Loe täispikka artiklit Postimehest

Tagasi