HPV-vastane vaktsineerimine

Emakakaelavähi tekkepõhjus on nakatumine inimese papilloomiviiruse ehk HPVga, mis levib sugulisel teel. Papilloomiviiruseid on üle saja tüübi, vähki tekitab neist vaid osa. Papilloomiviiruse tüübid HPV 16 ja 18 põhjustavad 70% emakakaelavähkidest. Emakakaelavähist hoidumiseks on võimalik vaktsineerida.

Vaktsineerimine annab kaitse HPV 16 ja HPV 18 poolt põhjustatud vähieelsete muutuste ja -emakakaelavähi vastu. Vaktsineerimine ei välista emakakaela vähki haigestumise võimalust, vaid vähendab oluliselt haigestumise riske.
 

Vaktsiinid

Ida Tallinna Keskhaigla naistenõuandlas (Tõnismäe üksus) on võimalik emakakaelavähki tekitava papilloomiviiruse vastu vaktsineerida kolme erineva vaktsiiniga.

  1. Inimese papilloomviiruse vaktsiin Cervarix (HPV tüüp 16 ja 18).
  2. Inimese papilloomviiruse vaktsiin Silgard (HPV tüübid 6, 11, 16, 18). Lisaks emakakaela vähi vastasele kaitsele annab kaitse suguelundite kondüloomide vastu.
  3. Inimese papilloomviiruse vaktsiin Gardasil 9 (HPV tüübid 6,11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58). Lisaks kaitsele suguelundite kondüloomide ja  HPV 16 ja 18 tüübi vastu, saab kaitsta ennast  HPV 31, 33, 45, 52, 58 tüüpide suhtes. HPV tüübid 31, 33, 45, 52 ja 58 on kõrge riskiga tüübid, põhjustades umbes 19 protsenti emakakaelavähkidest.

 

Tähelepanu!

Seoses HPV-vastase vaktsiini Silgard tarneraskusega, ei toimu vaktsineerimist Silgardiga.

 

 

Võta ühendust

Vaktsineerimiseks broneeri aeg ämmaemanda vaktsineerimise vastuvõtule telefonil 666 1900 või haigla registratuurides.

Vaktsineerimine on tasuline. Peale süstimist tuleb sul registratuuris tasuda vastavalt kehtivale hinnakirjale. Vaktsineerimine koosneb kolmest süstist, mis tehakse 6 kuu jooksul. Vaktsiini hind on Ida-Tallinna Keskhaiglast sõltumatu, hind sõltub tootjapoolsest pakkumisest.

Vaktsineerimine koos regulaarse naistearsti kontrolliga tagab parima kaitse emakakaelavähi vastu.