Bioloogiline ravi põletikuliste liigestehaiguste raviks

Moodsaim suund põletikuliste liigesehaiguste korral ravis on bioloogiline ravi, mida võib lugeda täiesti uueks tasemeks meditsiinis. Bioloogilisi ravimeid valmistatakse geenitehnoloogia abil. Bioloogiline ravim on sarnane inimese immuunsüsteemi poolt toodetud ainetele, mis mõjutavad organismi kaitsevõimet ja põletikku.

Eestis on bioloogiline ravi laiemalt kasutusel alates 2007. aastast ja praeguseks saab ravi üle 300 reumaatilise haige. Luu-ja liigesehaiguste varajane avastamine ja tänapäevane järjepidev ravi tõstab patsientide elukvaliteeti, tagades neile töövõime ja püsimise tööturul.

Bioloogiline ravi on näidustatud reumatoidartriidi, psoriaatilise artropaatia, anküloseeriva spondüliidi ja juveniilse artriidi korral. Veel on bioloogiline ravi kasutusel süsteemse luupuse haigetel raskekujulise nefriidi korral ja üksikutel juhtudel ka teiste raskete süsteemsete haiguste, vaskuliitide korral.

Sõna “bioloogiline” ei viita sellele, et tegemist on naturaalsete või otse loodusest võetud ainetega, vaid need on geenitehnoloogia abil elusrakkude poolt toodetud ained haiguste raviks. Bioloogilised ravimid ründavad liigesepõletikku, põletiku ahel katkeb ja liiges paraneb.
Uute tõhusate ravimite rakendamisel vähenevad steroidravi vajadus ja kõrvaltoimed.

Ida-Tallinna Keskhaiglas tehakse bioloogilist ravi päevaravi vormis.

Bioloogilist ravi saavate patsientide arv on piiratud Eesti Haigekassa poolt ette antud haigusjuhtude eelarvega. Seetõttu otsustavad bioloogilise ravi alustamise ja katkestamise üle eriarstidest koosnevad konsiiliumid. Ravi alustatakse juhul, kui patsient vastab kriteeriumidele ja puuduvad vastunäidustused.