Bariaatriline kirurgia

Bariaatriline kirurgia on kirurgiline meetod ülekaalulisuse raviks. See on kõige kiiremini arenev kirurgiline valdkond mitte ainult meie haiglas vaid ka kogu maailmas.

  • Bariaatrilist kirurgiat teostavad meie haigla kogenud üldkirurgid: Andre Trudnikov, dr Rein Adamson, dr Martin Adamson, dr Airi Tark ja dr Mihkel Mettis.
  • Ravitulemuste tõhustamiseks oleme rakendanud tõhusa operatsiooni eelse ja järgse jälgimissüsteemi.
  • Bariaatrilisi operatsioone tehakse Ida-Tallinna Keskhaiglas alates 2005. aastast ning tänaseks on haiglas opereeritud ligi 1000 patsienti. 

Tõhusaim ravi rasvumise vastu

Bariaatriline kirurgia mõjutab oluliselt toitumiseelistusi ja -harjumusi. Pärast operatsiooni saavad patsiendid täiskõhutunde senisest väiksemate toidukogustega. Selle tulemusel hakkab kehakaal pidevalt langema ning taanduvad ka paljud kaasuvad haigused nagu II tüüpi diabeet, uneapnoe, suurenenud kolesteroolisisaldus veres, hüpertoonia, liigesevalud jm ning pikeneb eluiga. Bariaatriline kirurgia on tänapäeval tõhusaim ravimeetod rasvumise vastu.

Kellele bariaatriline operatsioon sobib?

Üldjuhul suunab patsiendi kirurgi juurde perearst. Otsuse operatsiooni otstarbekuse ja selle teostamise meetodi kohta teeb kirurg koos patsiendiga kaasates vajadusel teisi sidusvaldkondade spetsialiste.

Bariaatrilist operatsiooni võib soovitada patsiendile, kelle kehamassiindeks, BMI ≥ 40 ning kaasuvate haiguste olemasolul BMI ≥ 35. Patsiente opereeritakse vanuses 18–65 eluaastat, kuid rangeid vanuselisi piiranguid siiski ei ole. Need sõltuvad pigem patsiendi üldisest terviseseisundist.

Bariaatrilise ravi kogemus kirurgiakliinikus

Ida-Tallinna Keskhaiglasse tulles tegeleb teiega meie multidistsiplinaarne meeskond: kirurg, bariaatria õde, endokrinoloog, sisearst ja toitumisnõustamise õde.

Kõik algab arsti ambulatoorsest vastuvõtust. 

  • Kirurgi vastuvõtt

Vastuvõtul vestleb arst teiega operatsioonist, kasutatavatest meetoditest ning kas bariaatriline operatsioon teile sobib. 

Kirurg määrab teile vereanalüüsid ning suunab teid bariaatria õe vastuvõtule. Kui vereanalüüsides on kõrvalekaldeid, suunatakse teid kas sisearsti või endokirnoloogi vastuvõtule.

  • Bariaatria õe vastuvõtt

Bariaatria õde vaatab üle teie vereanalüüside vastused ning kaardistab teie senised toitumisharjumused ja füüsilise aktiivsuse. Hakkate pidama toitumispäevikut ning kahe nädala pärast lähete endokrinoloogia keskuse toitumisnõustamise õe vastuvõtule.

Enne operatsiooni kutsutakse teid uuesti bariaatria õe vastuvõtule, kes selgitab teile haiglas olemist ning seda, mida tuleb teil teha pärast operatsiooni. Teile räägitakse kuidas peate te hooldama oma operatsioonihaava, mida süüa ning mis on asendusravi. Teile määratakse uuringud ning suunatakse anestesioloogi ja kirurgi operatsioonieelsele vastuvõtule.

  • Operatsioonieelsed uuringud

Enne operatsiooni tehakse teile ultraheli kõhust, gastroskoopia, EKG ning kopsuröntgen. Haiglasse oodatakse teid kas operatsioonipäevale eelneval õhtul või sama päeva hommikul. Operatsiooni järel olete haiglas vähemalt kaks päeva või rohkem. Bariaatria õde nõustab teid veelkord operatsioonijärgse toitumise ja asendusravi osas.

  • Operatsioonist taastumine

Esimesel operatsioonijärgsel kuul peate hoiduma füüsilisest aktiivsusest, näiteks ei tohi te tõsta raskeid asju. Teisel kuul võite alustada kerge koormusega, näiteks ujumise või vesivõimlemisega. Olete eridieedil ning tavatoidule võite üle minna alles üheksandal nädalal pärast operatsiooni.

Tasulised bariaatrilised operatsioonid

Kui teil puudub Eesti Haigekassa kindlustus, siis peate tulema kirurgi tasulisele vastuvõtule. Teie operatsioonieelsed uuringud toimuvad päev enne operatsiooni statsionaarses osakonnas. Ka bariaatria õde nõustab teid operatsioonijärgse toitumise ja asendusravi osas statsionaarses osakonnas.

Tasulise operatsiooni hind ja uuringute maksumus on kehtestatud vastavalt tasuliste teenuste hinnakirjale, mis tuleb tasuda enne haiglasse saabumist. Juhul, kui bariaatrilist operatsiooni teha ei ole võimalik, tasute vaid uuringute eest, mis teile enne operatsiooni tehti. 

 

Pildidl dr Andre Trudnikov
Üld- ja onkoloogilise kirurgia keskuse juhataja 

Lisainfo ning vastuvõttudele broneerimine

  • Telefonil 666 1900 või info@itk.ee